Strona główna » Blog » Jak czytać plany mieszkań?

Jak czytać plany mieszkań?

Osoby, które planują zakup nowego mieszkania, często przed podjęciem finalnej decyzji proszą o jego plan. Dzięki niemu łatwiej im zorientować się w wymiarach pomieszczeń, ich nasłonecznieniu i rozkładowi, a co za tym idzie – zaplanować urządzenie nowego lokum. Na co warto zwrócić uwagę, czytając plan? Czym różni się plan sprzedażowy od architektonicznego? To wszystko wyjaśnimy w dzisiejszym wpisie.Plan sprzedażowy a architektoniczny

 

Przede wszystkim warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje planów mieszkań: sprzedażowe i architektoniczne. Plan sprzedażowy nie jest planem szczegółowym i pełni bardziej funkcję wizualizacji lokalu. Najprościej mówiąc – stanowi jego kolorową reklamę. Z kolei plan architektoniczny to szczegółowy rysunek techniczny z naniesionymi dokładnymi wymiarami, oknami, drzwiami, ciągami wentylacyjnymi itp. Chociaż na planie sprzedażowym można zobaczyć sporą sofę w pokoju, czasami okazuje się, że według planu architektonicznego ma ona tylko 150 cm szerokości tak, jak ściana za nią.

 

Oznaczenia na planie architektonicznym

 

Na każdym planie architektonicznym znajduje się kompas (lub podobne oznaczenie stron świata), dzięki któremu możemy określić ekspozycję mieszkania. Pozwala ona ocenić, które pomieszczenia będą dobrze doświetlone światłem dziennym i o jakich porach. Grube linie z wypełnieniem to ściany nośne. Cieńsze, zazwyczaj bez wypełnienia lub z wypełnieniem jaśniejszym to z kolei ściany działowe. Przekreślonymi prostokątami na planach architektonicznych oznaczane są kanały wentylacyjne i kanalizacyjne, a przerywanymi liniami belki nośne. Okręgi z liczbami wskazują na wymiary okien i drzwi. W niektórych planach można zobaczyć też kierunek otwierania drzwi do pomieszczeń – L dla strony lewej i P dla prawej. Niektóre plany zawierają też oznaczenia liczników pomiarowych i osprzętu elektrycznego.

 

Lokale wielopoziomowe

 

Biura nieruchomości oferują czasami też lokale wielopoziomowe, których plany mają dodatkowe oznaczenia. Na planie zaznaczone są też schody, najczęściej wraz z liczbą i wymiarami stopni. W przypadku skosów, czy pomieszczeń o wysokości niższej niż 1,9 m, a planie powinna znaleźć się przerywana linia (lub inne czytelnie oznaczenie) wydzielające część nieużytkową.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]