Strona główna » Blog » Działka budowlana – definicja i cechy

Czym jest działka budowlana?

Różne akty prawne definiują ją inaczej, dlatego nieraz ciężko określić, jakie warunki musi spełniać ziemia, aby móc uznać ją za działkę budowlaną. W tym artykule przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu i spróbujemy sprecyzować, czym dokładnie jest działka budowlana.Działka budowlana z definicji

Według ustawy o gospodarce nieruchomościami za działkę budowlaną uznać możemy zabudowaną działkę gruntu o umożliwiających racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń znajdujących się na jej terenie parametrach, takich jak wielkość, cechy geometryczne czy dostęp do drogi publicznej. Według ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym działka budowlana to nieruchomość gruntowa bądź działka gruntu i wielkości, wyposażeniu i cechach geometrycznych pozwalających na realizację na jej terenie obiektów budowlanych. Pojawia się tutaj pewna rozbieżność, gdyż pierwsza definicja określa działkę jako obszar zabudowany, z kolei druga jako gotową do wprowadzenia na jej obszarze zabudowy. Tutaj na pomoc przychodzi rozporządzenie Ministra Infrastruktury, który definiuje ją jako działkę gruntu lub nieruchomość gruntową spełniającą określone wymogi. Informacje związane z definiowaniem działki budowlanej znaleźć możemy również w Kodeksie Cywilnym. 

Dlaczego tak istotne jest określenie rodzaju działki?

Kupując ziemię z zamiarem wybudowania na niej nieruchomości niezwykle istotne jest, aby przyjrzeć się temu, jakim rodzajem działki ona jest. Jeśli nie będzie ona działką budowlaną, koszty związane z całą inwestycją mogą diametralnie wzrosnąć, a dodatkowo wydłuży się czas jej realizacji. Działka budowlana musi spełniać wiele wymogów związanych z cechami geometrycznymi, wielkością czy wyposażeniem, a informacje na temat przeznaczenia określonej działki znaleźć możemy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin. Warto zająć się tym jeszcze przed zakupem danej działki pod budowę. 


 Sprawdź ofertę działek budowlanych bydgoskiego biura Jagła Nieruchomości


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]