Strona główna » Blog » Dom pod miastem – za i przeciw

Dom pod miastem – za i przeciw

Wielu ludzi zmęczonych pośpiechem związanym z codziennym życiem w dużym mieście marzy o wyprowadzeniu się na jego obrzeża lub wręcz do pobliskich miejscowości położonych w malowniczym i wyciszającym otoczeniu lasu. Jednak zanim kupimy przepięknie wyglądający na tle zieleni dom jednorodzinny z daleka od cywilizacji, warto racjonalnie rozważyć nie tylko wszystkie związane z nim zalety, ale również wady i ograniczenia takiego rozwiązania.


 

Uroki sielskiego życia

We własnym domu z daleka od miasta znajdziemy bliskość natury, świeże powietrze oraz ciszę i spokój, których tak często brakuje nam w hałaśliwym mieście. Tutaj będziemy mogli łatwiej się zrelaksować, oderwać od codziennych problemów, a nawet hodować własne zdrowe warzywa, jeśli tylko mamy działkę o wystarczającej powierzchni. Warto również dodać, że praca przy pielęgnacji ogrodu jest znakomitym środkiem na odstresowanie się, a poza tym wykonuje się ją na świeżym powietrzu, co znakomicie wpływa na nasze samopoczucie.

Warto również zauważyć korzystny aspekt ekonomiczny wyprowadzki na przedmieścia, ponieważ daleko od centrum metr mieszkania będzie kosztował nas mniej i dzięki temu bez ogromnych nakładów będziemy mogli kupić dom o większej powierzchni.

 

Główne graniczenia

Z domem poza miastem kojarzą nam się przede wszystkim pozytywne aspekty, jednak gdy pomyślimy o tym bardziej racjonalnie, dostrzeżemy również wiele ograniczeń związanych z tą decyzją. Przede wszystkim oddalenie od hałaśliwego miasta to jednocześnie konieczność długich dojazdów do niego, aby zawieźć dzieci do szkoły i dostać się do pracy. Najpierw więc musimy bardzo rano wstawać, a później najprawdopodobniej stać w sporych korkach na drodze. Pewnym ułatwieniem mogłyby być dojazdy koleją, jeśli tylko jej linia znajduje się w pobliżu naszego domu.

Inny negatywny aspekt posiadania własnego domu to konieczność codziennego dbania o niego, w tym wykonywania niezbędnych napraw, związanych z elektrycznością, pękniętą rurą czy awarią instalacji grzewczej. Co jakiś czas niezbędny staje się również generalny remont, którego koszty obciążają jedynie nas. Warto pamiętać także, że kupując dom, musimy pomyśleć o jego ogrzewaniu w sezonie jesienno-zimowym, co niestety nieraz bardzo znacznie podwyższa roczne koszty jego utrzymania. To wszystko musimy wziąć pod uwagę, zanim świadomie zdecydujemy się na zakup domu pod miastem.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]