Strona główna » Blog » Dobra kawalerka, czyli jak wybrać mieszkanie będąc singlem?

Dobra kawalerka, czyli jak wybrać mieszkanie będąc singlem?

Wybór mieszkań na rynku nieruchomości jest ogromny. Dużą popularnością cieszą się małe mieszkania, idealne dla singli. Decydując się na taki zakup, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, między innymi nasz tryb życia i to, ile czasu spędzamy w domu.  Należy również myśleć przyszłościowo, kupno kawalerki o większym metrażu i dużej kuchni daje możliwość łatwego przerobienia kuchni na dodatkowy pokój, a kuchnie można zrobić w dużym pokoju jako aneks. Sprzedając mieszkanie, sprzedajemy dwa pokoje z dużo wyższą ceną niż zakup kawalerki, wliczając w to remont. Na co zwracać uwagę kupując kawalerkę?


Co należy wziąć pod uwagę, kupując mieszkanie, będąc singlem?

Poszukiwania mieszkania należy rozpocząć od analizy budżetu. To on wyznaczy w jakim standardzie, lokalizacji i wielkości mieszkanie kupimy. Sprawdźmy, jakimi finansami dysponujemy lub jaką mamy zdolność kredytową. Znając budżet, możemy rozpocząć poszukiwania mieszkań na sprzedaż, a następnie zastanowić się nad lokalizacją. Zorientujmy się, jakie obiekty powinny znajdować się w najbliższej okolicy. Weźmy pod uwagę, że im bliżej centrum, tym cena mieszkania będzie wyższa. Jeśli decydujemy się na mieszkanie na obrzeżach, sprawdźmy, jak wyglądają połączenia komunikacyjne z centrum miasta.

Jeśli wybraliśmy lokal, zastanówmy się nad jego urządzeniem. Rozważmy, jak dużo czasu spędzamy w domy, czy gotujemy i czy zamierzamy zapraszać gości. W przypadku, gdy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, dokładnie zapoznajmy się ze stanem mieszkania oraz całego budynku.

Czego się wystrzegać kupując mieszkanie dla singla?

Dobra kawalerka to taka, w której wydzielenie kuchni oraz łazienki nie odbyło się kosztem pokoju. Pamiętajmy, że to w tym miejscu będziemy spędzać najwięcej czasu, dlatego warto, aby było przestronne i ustawne. Dodatkowo nie wybierajmy mieszkania, które ewentualnie w przyszłości będzie trudno wynająć lub sprzedać ze względu na układ, lub lokalizację. Warto, aby mieszkanie nie miało powierzchni mniejszej niż 25 m2, bo i takie dostępne są na rynku. Bezwzględnie odrzucajmy nietypowe połączenia pomieszczeń jak kuchni i łazienki. Ważną kwestią jest również oświetlenie, ciemne lokale są mniej przyjazne do mieszkania.