Strona główna » Blog » Dlaczego mieszkania na rynku wtórnym często są droższe niż na rynku pierwotnym?

Dlaczego mieszkania na rynku wtórnym często są droższe niż na rynku pierwotnym?

Decyzję o kupnie mieszkania zwykle podejmujemy raz lub dwa razy w życiu. Właśnie dlatego tak ważny jest przemyślany wybór odpowiedniego lokalu, który spełni nasze oczekiwania pod wieloma względami i znajdzie się w zasięgu naszego budżetu. Oprócz lokalizacji mieszkania czy jego metrażu należy również podjąć decyzję dotyczącą tego, czy mieszkanie, które chcemy kupić, ma pochodzić z rynku pierwotnego, czy może wtórnego. Jeszcze do niedawna wydawało nam się, że nowe mieszkania są droższe od tych z drugiej ręki, jednak sytuacja zmienia się dynamicznie. Obecnie często zdarza się tak, że mieszkania na rynku wtórnym są droższe od tych z rynku pierwotnego. Z czego wynikają te zmiany? 


Lokalizacja mieszkania 


Wyróżnić możemy wiele kryteriów, które biorą pod uwagę osoby poszukujące mieszkania. Często jednym z kluczowych czynników jest lokalizacja wybranej nieruchomości. Wiele osób stawia lokalizację mieszkania ponad jego cenę. Polakom zależy, by mieszkać w dynamicznie rozwijających się aglomeracjach miejskich, dzięki czemu mają łatwy dostęp do usług czy globalnych korporacji, w których zwykle spełniają się zawodowo. Często jest tak, że mieszkania pochodzące z rynku wtórnego zlokalizowane są w centrach miast, co znacznie podnosi ich atrakcyjność. Z kolei kupno mieszkania z rynku pierwotnego nierzadko wiąże się z lokalizacją na obrzeżach miasta, co jest mniej atrakcyjne dla wielu potencjalnych kupujących.

 

Mieszkania gotowe do zamieszkania i metraż 


Zakup mieszkania z rynku pierwotnego jest dla wielu osób atrakcyjny, ponieważ takie lokale są dobrze wykonane, a jakość materiałów czy rozwiązań jest wysoka, co zdecydowanie wyróżnia je na tle rozwiązań z rynku wtórnego. Jednak kupno takiego lokalu wiąże się z tym, że należy zainwestować spore pieniądze w jego wykończenie. Oprócz dużych sum pieniędzy, które wiążą się z przygotowaniem nowego lokalu do zamieszkania, należy wziąć pod uwagę jeszcze czas, który się z tym wiąże. Takie prace trwają nawet kilka miesięcy, w związku z czym kupujący nie może wprowadzić się do mieszkania bezpośrednio po jego zakupie. To kryterium również wpływa na wysokość cen mieszkań z rynku wtórnego, ponieważ najczęściej są one gotowe do zamieszkania, a sprzedający odświeżają je przed sprzedażą. Kolejną kwestią jest metraż. Deweloperzy często oferują mieszkania o powierzchni około 50-60 metrów kwadratowych, więc osoby, które szukają większych mieszkań często, nie mają innej możliwości niż poszukiwanie nieruchomości na rynku wtórnym.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]