Strona główna » Blog » Dlaczego mieszkania na parterze z reguły są najtańsze?

Dlaczego mieszkania na parterze z reguły są najtańsze?

Od dłuższego czasu można spotkać się z opinią, że mieszkania usytuowane na parterze są tańsze niżeli lokale usytuowane na wyższych piętrach. Cenie mieszkań na parterze mogły równać się tylko te znajdujące się na najwyższym piętrze bądź poddaszu. Kwota jaką należy zapłacić za mieszkania na poddaszu faktycznie może być niższa, na przykład ze względu na skosy zmniejszające przestrzeń użytkową. W przypadku mieszkań na parterze ich niższa cena jest zazwyczaj mitem.


Dlaczego utarło się, że mieszkania na parterze kosztują mniej?


W czasach PRL mieszkania na parterze faktycznie można było kupić w niższej cenie. Powodem tego była opinia, że parter jest piętrem bardzo ruchliwym, ponieważ chcąc dostać się na wyższe piętra konieczne jest przejście przez parter. Lokale mieszkalne znajdujące się na parterze były również uważane za mniej bezpieczne, ponieważ okna znajdują się na tyle nisko, że dostanie się przez nie do mieszkania nie sprawiłoby większego problemu. Lokale na parterze w dawnych czasach były również bardziej podatne na dźwięki z zewnątrz, a większość mieszkań znajdowała się w blokach z wielkiej płyty.

 

Obecnie większość z wad występujących w dawnych mieszkaniach została wyeliminowana dzięki zastosowaniu nowych technologii i zmianom wprowadzonych w sposobie budowania lokali mieszkalnych. Odpowiedni dobór materiałów pozwoli na wytłumienie dźwięków z zewnątrz, a także tych dochodzących z klatki schodowej. Okna montowane w mieszkaniach zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu lokatorzy nie muszą martwić się potencjalnymi włamywaczami.

 

Aktualnie ceny mieszkań nie są zależne od tego, na jakim poziomie się znajdują, a od tego, jaki jest ich metraż, stan oraz lokalizacja. Można wręcz stwierdzić, że mieszkania na parterze, ze względu na przylegający do nich ogród, mogą cechować się wyższą ceną niżeli mieszkania na wyższym piętrze. Do tego, na niższe piętro o wiele łatwiej się dostać, co z pewnością docenią rodziny z małymi dziećmi czy osoby starsze.

 

W niektórych przypadkach parter może okazać się tańszy niż piętro, jednak zazwyczaj ten czynnik nie ma tak znaczącego wpływu na cenę lokalu. Najważniejszymi czynnikami mającymi swoje odbicie w cenie jest lokalizacja, metraż oraz stan mieszkania.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]