Strona główna » Blog » Czym się kierować, szukając nieruchomości na lokal gastronomiczny?

Czym się kierować, szukając nieruchomości na lokal gastronomiczny?

Branża gastronomiczna jest specyficzna, ponieważ wśród kluczowych czynników, od których zależy powodzenie przedsięwzięcia, poza jakością oferty, liczy się przede wszystkim lokalizacja. Szukając nieruchomości na lokal gastronomiczny, trzeba więc dobrze rozważyć jej położenie i sprawdzić, czy będzie ona pasowała do przyjętego modelu biznesowego. Nie można też zapominać, że z uruchomieniem działalności tego typu wiąże się sporo wymogów formalnych. Przekonajmy się, co należy brać pod uwagę w tym przypadku.


Jakie są wymogi co do lokalizacji obiektu gastronomicznego?

 

Powodzenie każdego lokalu gastronomicznego zależy przede wszystkim od tego, czy goście będą mogli do niego łatwo trafić. Im bardziej popularną kuchnię będzie serwował, tym ważniejsza okaże się dobra lokalizacja – w pobliżu uczęszczanych miejsc, zwłaszcza o dużym natężeniu ruchu turystycznego. Jeśli profil będzie nastawiony na klienta biznesowego lepszym rozwiązaniem może się okazać miejsce w pobliżu biurowców lub siedzib większych firm. W przypadku eleganckich lokali liczyć się będzie położenie w okolicy cieszącej się wysokim prestiżem. Duże znaczenie będzie też miała wielkość lokalu. Tam, gdzie w grę wchodzi przygotowywanie posiłków – zwłaszcza w restauracji potrzebna będzie obszerna kuchnia, ale także m.in. podręczny magazyn czy chłodnia. W kawiarniach i lokalach podających napoje oraz przekąski zapotrzebowanie na część związaną z zapleczem będzie mniejsze, często większa jednak musi by sala dla gości.

 

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

 

Duże znaczenie mają także wymogi formalno-prawne związane z prowadzeniem działalności gastronomicznej. W lokalu konieczna będzie odpowiednia wentylacja, dostęp światła dziennego, zaplecze sanitarne, w tym toalety dla gości i personelu. Nie obejdzie się na ogół także bez szatni. Warto pamiętać o wymaganiach co do powierzchni przypadającej na jedną osobę w miejscach przeznaczonych do pracy oraz wysokości pomieszczenia. W niektórych przypadkach część wymogów może zostać obniżona, jednak wymaga to uzyskania zgody SANEPID-u.