Strona główna » Blog » Czym jest najem okazjonalny?

Czym jest najem okazjonalny?

Co zrobić z mieszkaniem, kiedy musimy na dłużej wyjechać za granicę? Jak znaleźć lokal, jeśli dostaliśmy wymarzoną pracę w obcym mieście, lecz nie wiemy jeszcze, jak długo tam zostaniemy? W tych wszystkich sytuacjach pomoże nam umowa najmu okazjonalnego. Jest ona dedykowana dla wynajmu do 10 lat i stanowi obecnie najbardziej bezpieczną formę wynajmu mieszkań, chroniącą zarówno interesy wynajmującego, jak i lokatora. 


Bezpieczeństwo najmu 

 

Pozostawienie własnego mieszkania w obcych rękach jest zawsze stresujące. Wiele zasłyszanych historii o dewastacji sprzętu lub lokatorach, którzy nie chcą opuścić lokalu pomimo zakończenia umowy, sprawia, że często wahamy się przed podjęciem decyzji o wynajmie. Będąc lokatorem, także chcemy uniknąć kłopotliwych sytuacji, na przykład oskarżeń o zniszczenie przedmiotów, które zostały uszkodzone przed naszym wprowadzeniem się. 
Przed tymi wszystkimi sytuacjami może nas ustrzec dobrze spisana umowa najmu okazjonalnego. Jak to zrobić?

Jak sporządzić umowę?  

 

W umowie najmu okazjonalnego muszą być zawarte wszystkie dane osobowe i dane lokalu, musi być także określony czas, na jaki ustalamy wynajem. Dobrą praktyką jest także sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego. Dzięki niemu unikniemy niejasnych sytuacji, kto jest odpowiedzialny za zniszczenie urządzeń znajdujących się w mieszkaniu. 


Niezbędnym elementem umowy najmu okazjonalnego jest oświadczenie osoby wynajmującej o poddaniu się rygorowi egzekucji, które musi być spisane w formie aktu notarialnego. Dodatkowo potrzebne jest oświadczenie najemcy wskazujące lokal, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku przeprowadzenia egzekucji oraz oświadczenia właścicieli tego lokalu lub osób posiadających prawo do dysponowania tym lokalem, w którym zawarta jest zgoda na zamieszkanie najemcy.  


Jeśli nie mamy doświadczenia w spisywaniu tego typu umów, zwróćmy się o pomoc do biura nieruchomości, które świadczy usługi doradcze.
Dobrą praktyką jest sporządzanie całej umowy najmu okazjonalnego (a nie jedynie oświadczenia) w formie aktu notarialnego. Chociaż notariusz nie ma obowiązku dogłębnie analizować treści umowy, rzuci na nią profesjonalnym okiem. Jako osoba obdarzona zaufaniem publicznym musi zachować szczególną ostrożność, by nie podpisać czegoś, co jest niezgodne z prawem.


Notariusze mają również  dostęp do bazy zastrzeżonych dokumentów, w której zawarte są informacje o skradzionych  dowodach osobistych i paszportach. Dzięki temu może sprawdzić tożsamość przyszłego lokatora. 


Szczegóły umowy dobrze jest przedyskutować z drugą stroną umowy. Dzięki temu można ustalić treść, która  będzie odpowiadać obu osobom, które będą mogły spokojnie spać, nie obawiając się o swoje mieszkanie lub nieuzasadnione roszczenia. 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]