Strona główna » Blog » Czym jest mieszkanie komornicze?

Czym jest mieszkanie komornicze?

Licytacje komornicze mieszkań stale zyskują na popularności, gdyż dają możliwość nabycia nieruchomości poniżej jej rynkowej wartości. Czym dokładnie jest mieszkanie komornicze oraz jak je nabyć? Sprawdźcie.


Mieszkanie komornicze


Mieszkanie komornicze to nieruchomość zajęta przez komornika na skutek braku spłaty zaciągniętych przez właściciela posesji zobowiązań.

 

Każda osoba decydująca się na kredyt z banku lub pożyczenie środków z innego źródła musi liczyć się z tym, że jest zobligowana do ich zwrotu w ściśle określonym terminie. Jeśli jednak nie wywiązuje się z tego zobowiązania, wierzyciel ma prawo domagać się swoich należności na drodze sądowej. Jeśli w takim wypadku organ sądowniczy wyda stosowny dokument objęty klauzulą wykonalności, wtedy sprawa trafia do komornika.

 

Komornik w pierwszej kolejności zajmuje środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych dłużnika, natomiast jeśli nie wystarczają one na pokrycie zobowiązań, wtedy wystawiony zostaje na sprzedaż także majątek kredytobiorcy, w tym posiadane nieruchomości.

 

Jak można nabyć mieszkanie komornicze?


Mieszkania komornicze wystawiane są na sprzedaż na dedykowanych licytacjach. Terminy nadchodzących wydarzeń możecie sprawdzić na stronie Krajowej Rady Komorniczej, a także w siedzibie sądu.

 

W licytacji mieszkania komorniczego może brać udział każda osoba wpłacająca wcześniej wadium, czyli pewnego rodzaju zaliczkę, która wynosi każdorazowo 10% wartości wystawionej nieruchomości. Jeśli potencjalny kupiec ostatecznie nie zdecyduje się na zakup nieruchomości, oczywiście środki te są w całości zwracane.

 

Zasady licytacji komorniczej niczym nie różnią się od innych tego typu publicznych sprzedaży — wygrywa ta osoba, która zobowiąże się zapłacić najwyższą kwotę za wystawione mieszkanie.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania komorniczego?


Zakup mieszkania komorniczego może być doskonałym rozwiązaniem, które pozwoli nabyć nieruchomość w okazyjnej cenie. Niemniej decydując się na udział w licytacji, należy wcześniej dokładnie sprawdzić wystawione mieszkanie oraz jego sytuację prawną.

 

Nie da się ukryć, że zazwyczaj mieszkania komornicze są w bardzo złym stanie i wymagają gruntownego remontu. Naszych klientów zawsze zachęcamy do udziału w oględzinach nieruchomości przed podjęciem decyzji odnośnie do zakupu.

 

Co więcej, istnieje jeszcze jedna pułapka, która może Was spotkać przy zakupie takiego mieszkania. Niejednokrotnie w licytowanych nieruchomościach mieszkają lokatorzy, którzy ze względu na swoje długi, nie chcą się wyprowadzić, a sądowy nakaz eksmisji bywa bardzo długi i mozolny.

 

Jeśli jesteście zainteresowani zakupem sprawdzonego mieszkania, bez obawy przed przykrymi niespodziankami, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami. Cały nasz zespół chętnie pomoże znaleźć nieruchomość, która spełni Wasze oczekiwania.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]