Strona główna » Blog » Czym cechuje się rynek pierwotny nieruchomości?

Czym cechuje się rynek pierwotny nieruchomości?

Zakup mieszkania, czy też domu zwykle zaczyna się od rozważań: lepsza będzie decyzja o zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Zakup używanej nieruchomości nie zawsze jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza jeśli mamy z góry ustalony, ściśle sprecyzowany styl wykończenia mieszkania, rozkład pomieszczeń w domu i w itp. sprawy. Dzisiaj spróbujemy opowiedzieć wam więcej o rynku pierwotnym nieruchomości? Czym się charakteryzuje, jakie korzyści zyskuje kupujący decydujący się na zakup nieruchomości z pierwszej ręki?


Rynek pierwotny nieruchomości a rynek wtórny?


Na rynku nieruchomości, nie tylko w slangu biur nieruchomości funkcjonują dwa określenia źródeł nieruchomości, a mianowicie:

  • nieruchomości z rynku pierwotnego, do których zaliczamy nowe, nieużywane mieszkania, domy, lokale usługowe. Zwykle powstają one w wyniku inwestycji deweloperskich. Kupując nieruchomość na rynku pierwotnym, stroną w zakupie jest kupujący oraz deweloper lub spółdzielnia, czyli inwestor,

  • nieruchomości z rynku wtórnego, to nieruchomości używane, tzw. z drugiej ręki. W większości przypadków mamy do czynienia z mieszkaniami urządzonymi i wykończonymi. Nierzadko kupując mieszkanie na rynku wtórnym, musimy liczyć się z przeprowadzeniem większego lub mniejszego remontu.

Jakie zalety niesie za sobą zakup mieszkania na rynku pierwotnym?


Dla wielu osób podejmujących decyzję o chęci zakupu nieruchomości użytkowane mieszkania, domy, czy też lokale użytkowe nie są atrakcyjne. Ich niewątpliwą zaletą są jasne formalne zasady zakupu, możliwość wykończenia wnętrz od początku do końca pod własne potrzeby, często w o wiele krótszym czasie ze względu na brak konieczności wykonywania wyburzeń, rozbiórek itp. czynności. W przeciwieństwie do ofert na rynku wtórnym mamy określoną, skończoną liczbę nieruchomości dopiero powstających, bądź gotowych, które są do dyspozycji kupujących. Nie mamy tu ryzyka przeoczenia okazji, nowej dopiero co wystawionej oferty sprzedaży nieruchomości, której jeszcze chwilę temu nie było. A tak często dzieje się na rynku wtórnym. Niekiedy kupujący, mimo że znaleźli ofertę spełniającą niemal wszystkie ich oczekiwania, wstrzymują się z decyzją zakupu na parę dni, czekając, czy nie pojawi się w danym okresie coś atrakcyjniejszego.

Kolejną zaletą zakupu mieszkania na rynku pierwotnym jest swoboda oglądania, zaprezentowania atutów nieruchomości bez czynnego udziału właściciela nieruchomości. Kupujący mogą w trakcie prezentacji nieruchomości z rynku wyrażać swoje wątpliwości, wrażenia, dając możliwość nam jako prezenterom nieruchomości na sprzedaż, zaprezentowanie alternatywnych rozwiązań niwelujących ewentualne niedogodności zauważone przez kupującego.

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym to możliwość wprowadzenia sporych zmian w pomieszczeniach bez ryzyka pojawienia się niespodziewanych usterek wpływających zarówno na koszt prowadzonych adaptacji pomieszczeń do własnych potrzeb, jak i termin zakończenia prac wykończeniowych.