Strona główna » Blog » Czy sprzedaż mieszkania spółdzielczego jest możliwa?

Sprzedaż zadłużonego mieszkania spółdzielczego

Spółdzielnie mieszkaniowe od lat skarżą się na plagę lokatorów, którzy nie płacą za czynsz. Świetnym rozwiązaniem byłby sprzedaż zadłużonej nieruchomości, jednak czy jest to możliwe? Musisz najpierw odróżnić spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania od spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania. Jakie są między nimi różnice i w którym przypadku sprzedaż lokalu jest możliwa?
Kwestie prawa spółdzielczego

Spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania jest prawem niezbywalnym. Oznacza to, że nie można takiego lokalu sprzedać, zapisać w spadku bądź odziedziczyć ani darować. Takie prawo działa podobnie jak prawo wynajem. 


Natomiast spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest zbliżone do prawa własności. Prawo to jest zbywalne, więc lokal można sprzedać, darować, zapisać w spadku lub obciążyć je hipoteką. Powyższe czynności nie dotyczą jednak samego mieszkania, lecz prawa do jego używania

Kupno zadłużonego mieszkania spółdzielczego

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nabywca spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania nie odpowiada za czynszowe długi poprzednika (chyba że jest to zobowiązanie zabezpieczone hipoteką). Zadłużony sprzedawca może jednak umówić się z nabywcą, że spłaci jego długi w zamian za obniżoną cenę sprzedaży.

Może się jednak okazać, że jedynym kupcem zadłużonego lokalu ze spółdzielni albo spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania będzie firma zajmująca się skupem mieszkań, podobnie jak firma Jagła Nieruchomości. 


Współpraca z nami jest gwarancją szybkiej wyceny lokalu lub prawa do niego oraz sfinalizowania transakcji. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą uwolnić się od długów i nie chcą mieć problemów z komornikiem.