Strona główna » Blog » Czy mieszkanie z zadłużeniem można przeznaczyć na skup?

Czy mieszkanie z zadłużeniem można przeznaczyć na skup?

Proces sprzedaży zadłużonego mieszkania czy domu jest dość skomplikowany, ale możliwy do realizacji. Należy przede wszystkim przestrzegać ściśle określonych zasad, które określone jest przez obowiązujące prawo. Warto jednak pamiętać, że takie czynności są dość skomplikowane - warto zatem skorzystać z pomocy biura nieruchomości. 


Etapy działania sprzedażowego

 

Biuro nieruchomości, które podejmie się takiego wyzwania, musi dokonać kilku etapów: 

  1. na początek konieczne jest uzyskanie zgody z banku, czyli wierzyciela. Musi dojść do wykreślenia egzekucji komorniczej z księgi wieczystej - proces ten nie powiedzie się jednak bez umowy przedwstępnej z potencjalnym klientem;
  2. po uiszczeniu odpowiedniego zadatku (którego wysokość może być określona właśnie w danej umowie), bank wysyła pismo do komornika, które informuje go bezpośrednio o zakończeniu danego postępowania;
  3. kolejnym etapem jest uzyskanie pieczątki prawomocności decyzji, która pozwala na wykreślenie całego postępowania z księgi wieczystej. 

Zakończenie postępowania komorniczego niezbędne jest do tego, by mieszkanie mogło zostać sprzedane. Etap ten może być jednak długotrwały - czekanie na decyzję waha się w granicach od kilku dni do nawet sześciu miesięcy. 

 

Komplikacje w procesie sprzedaży

 

Cały proces sprzedania mieszkania, które jest zadłużone, może skomplikować się z wielu powodów. Przede wszystkim trudności mogą pojawić się już w pierwszym etapie, to znaczy podczas szukania odpowiedniego klienta. Mimo tego, że takie mieszkanie ma zazwyczaj sporo obniżoną cenę, postępowanie komornicze może skutecznie odstraszać potencjalnego nabywcę. Do rozpoczęcia procesu sprzedaży konieczna jest umowa przedwstępna, co wiązać się może z koniecznością przedpłaty. Taka inwestycja również może nie spodobać się kupcowi, a bez tego dokumentu dalszy proces nie będzie w ogóle możliwy. 

Problemowe mogą być również negocjacje z bankiem, który jest wierzycielem. Nie uzyskanie od niego zgody całkowicie przekreśla plany sprzedażowe każdego właściciela zadłużonego mieszkania czy domu. Odpowiednia pomoc specjalistów może jednak pomóc w całym tym procesie.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]