Strona główna » Blog » Czy mieszkanie z rynku pierwotnego jest lepsze?

Czy mieszkanie z rynku pierwotnego jest lepsze?

Wiele osób uważa, że mieszkanie od dewelopera to najlepsze rozwiązanie. Czy aby na pewno? Przeczytaj nasz artykuł o wadach i zaletach mieszkań z rynku pierwotnego oraz wtórnego! 


Rynek pierwotny — wady i zalety

Wybierając mieszkanie od dewelopera, zyskujemy pewne ułatwienia, ale także pewne wyzwania. Na plus można zaliczyć brak dodatkowych kosztów w postaci podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), który obciąża nabywców mieszkań z rynku wtórnego. Ponadto nieruchomość jest gotowa do zamieszkania – podłoga, łazienka, ściany – wszystko jest już przygotowane. Jednakże, proces od zakupu do odebrania kluczy może potrwać od kilku do kilkudziesięciu miesięcy. To oznacza konieczność wynajmowania innego mieszkania i ponoszenie podwójnych kosztów przez ten czas.

Rynek wtórny — różnorodność i dobra lokalizacja 

Mieszkania z rynku wtórnego również mają swoje atuty. Jest znacznie łatwiej znaleźć wymarzoną lokalizację, zwłaszcza jeśli marzymy o centrum miasta. Układy przestrzenne w takich mieszkaniach są często bardziej zróżnicowane, co dla wielu osób stanowi kluczowy element planowania wnętrza. Ponadto nieruchomości z rynku wtórnego często uchodzą za "sprawdzone", z mniejszym ryzykiem wad konstrukcyjnych. Jednakże trzeba pamiętać, że wiele z tych mieszkań ma już swoje lata, co może skutkować koniecznością przeprowadzenia remontów w przyszłości. Wykorzystywane technologie budowlane również mogą być przestarzałe w porównaniu do nowoczesnych standardów. 

Ostateczny wybór między rynkiem pierwotnym a wtórnym zależy od indywidualnych priorytetów kupującego. Jeśli zależy nam na nowoczesnym mieszkaniu, gotowym do zamieszkania, zazwyczaj z przestronnym balkonem lub ogródkiem, to rynek pierwotny może być lepszym wyborem. Natomiast, jeśli priorytetem jest lokalizacja lub charakterystyczny układ przestrzenny, rynek wtórny może okazać się bardziej atrakcyjny.

Obie opcje mają swoje wady i zalety! W podjęciu odpowiedniej decyzji pomoże Ci biuro nieruchomości Bydgoszcz.