Strona główna » Blog » Czy mieszkania w kamienicach cieszą się popularnością?

Czy mieszkania w kamienicach cieszą się popularnością?

Mieszkania w kamienicach od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością, mimo trudności związanych z ich ogrzewaniem. Wielu z nas marzy o zamieszkaniu w starym budownictwie, nawet gdy stan lokali wymaga większego lub mniejszego remontu. Co takiego mają w sobie mieszkania w kamienicach, że stanowią obiekty pożądania wielu klientów biur nieruchomości? W czym tkwi ich sekret?


Dyskretny urok przeszłości


Mieszkania w kamieniach cieszą się ogromną popularnością przede wszystkim ze względu na zabytkową architekturę oraz na zastosowane w nich rozwiązania, pochodzące często jeszcze z czasów przed lub międzywojennych. Zabytkowe, kręte schody, stare windy, duże, witrażowe okna, zdobione fasady to tylko niektóre z charakterystycznych elementów kamieniec, sprawiających, że mieszkanie w nich  ma w sobie coś z magii i pozwala przenieść się w przeszłość. Oryginalny drewniany parkiet, stolarka drzwiowa, wysokie pomieszczenia, płytki, piece kaflowe sprawiają, że każde mieszkanie nabiera niepowtarzalnego charakteru.

 

W mieszkaniach w kamienicach stosowano ponadto rozwiązania obecnie już praktycznie niespotykane w nowoczesnym budownictwie, takie jak antresole, wydzielone spiżarnie, i funkcjonalne garderoby. Nie sposób pominąć także wartości dodanej, towarzyszącej mieszkaniu w kamienicy, jaką jest jej… historia. Każdy tego typu budynek bowiem posiada własną, unikatową historiografię, często związaną z konkretną postacią. Wszystko to sprawia, że kamienice są niczym wehikuły czasu, dzięki którym znów można poczuć się jak w przedwojennej lub międzywojennej Polsce.

 

Mieszkania w kamienicach są ustawne

 

Kolejną zaletą mieszkań w kamienicach jest fakt, iż są bardzo ustawne. Charakteryzują się one bowiem nie tylko dużą powierzchnią, lecz również wysokimi sufitami. Wnętrza przez to stają się jaśniejsze i optycznie bardziej przestronne, co więcej, dzięki możliwości wykorzystania antresoli, można urządzić je w nietypowy sposób. Zaletą jest także ciekawy i praktyczny rozkład pomieszczeń. Oddzielne, widne przestronne kuchnie połączone z jadalnią, szerokie korytarze i osobne wejścia do pokoi sprawiają, że mieszkanie staje się przestrzenią niezwykle funkcjonalną.

 

Mieszkania w kamieniach nie tylko łatwiej jest umeblować, lecz również łatwiej jest dobrać do nich dekoracyjne dodatki. Właśnie w tego typu wnętrzach pozwolić sobie można na długie żyrandole i obrazy dużych formatów, które nie pasowałby do małego mieszkania w bloku. Dekoracyjne zasłony, upinane po dwóch stronach karnisza, kandelabry, rzeźby oraz porcelanowe figurki stojące na starej, antycznej komodzie i toaletce – wszystko to tworzy magię mieszkania w kamienicy. Jeśli zatem zawsze marzyłeś o sypialni lub gabinecie na antresoli, mieszkanie w kamienicy jest właśnie dla ciebie!

 

Mieszkania w kamienicach dla osób kochających miejski zgiełk

 

Mieszkania w kamienicach cieszą się coraz większą popularnością wśród młodych ludzi, którzy cenią sobie ich lokalizację. Kamienice bowiem budowane były przede wszystkim wzdłuż najważniejszych traktów i szlaków handlowych oraz punktów reprezentatywnych miasta, które przekształciły się w ścisłe centra współczesnych metropolii. Bliskość punktów handlowo-usługowych, placówek edukacyjnych, atrakcji turystycznych, miejskiej komunikacji, nocnych atrakcji i rozrywek, sprawiają, że mieszkania w kamieniach wybierają przedstawiciele młodego pokolenia. Cenią sobie oni także odnowione, estetyczne elewacje i fasady, które wyglądają okazale oraz reprezentatywnie, a jednocześnie podkreślają długą historię budynku.

 

Lokal w kamienicy, czyli inwestycja, która się zwróci

 

Podczas gdy część klientów naszego biura nieruchomości stanowią osoby, szukające mieszkania w kamienicy na własne potrzeby, drugą część reprezentują inwestorzy, pragnący czerpać zyski z wynajmu długo lub krótkoterminowego mieszkania. Oba rodzaje dzierżawy są równie opłacalne w przypadku mieszkań w kamienicy.

 

Wynajem krótkoterminowy przyniesie szczególnie duże zyski w miastach typowo turystycznych, takich jak na przykład Warszawa, Kraków czy Wrocław. Duże stawki za wynajem mieszkania w kamienicy wynikają przede wszystkim z lokalizacji budynku, usytuowanego w ścisłym centrum miasta, w niewielkiej odległości od największych lokalnych atrakcji. Z kolei w przypadku najmu długoterminowego możemy zażądać wyższych opłat z tytułu dużej powierzchni mieszkania, jego atrakcyjnego wyglądu oraz zabytkowych elementów, zarówno na fasadzie budynku, na klatce, jak i w samym mieszkaniu. Zysk z wynajmu nieruchomości w dużym, turystycznym mieście wynosi około 7-8% w skali roku.

 

Zachęcamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą nieruchomości, w tym mieszkań w kamienicach. Pomożemy znaleźć lokal w pełni dopasowany do twoich potrzeb!

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]