Strona główna » Blog » Czy mieszkania przeznaczone do remontu można oddać na skup?

Czy mieszkania przeznaczone do remontu można oddać na skup?

Teoretycznie odpowiedź na nasze pytanie jest prosta, bo firmy zajmujące się obrotem nieruchomości oferują też odkupienie mieszkań, w których będzie można zamieszkać dopiero po remoncie. W praktyce jednak „mieszkanie przeznaczone do remontu” w niektórych miastach może mieć nieco inną definicję niż mieszkanie, w którym przed remontem raczej nikt nie chciałby zamieszkać. Co mamy na myśli?


Zmieniające się przepisy dotyczące nieruchomości, które są lub nie są naszą własnością

Przepisy dotyczące obrotu nieruchomościami w naszym kraju wciąż się zmieniają, a to nadal nie wszystko. Państwowe przepisy, normy, wytyczne, obowiązują wszystkich – ale trzeba jeszcze pamiętać, że dodatkowe restrykcje może narzucać np. województwo, gmina, miasto. Jeszcze jakiś czas temu w wielu gminach, w ramach pomocy mieszkańcom, którzy starali się o miejsce zamieszkania (głównie dla swojej rodziny), proponowana była opcja „mieszkania przeznaczonego do remontu” pod specyficznymi warunkami. Rodzina mogła się wprowadzić do mieszkania, ale pod warunkiem, że dokonała wcześniej remontu, lecz mieszkanie wciąż pozostawało własnością gminy. Takiego mieszkania do skupu sprzedaż nie można było.

Mieszkanie do remontu otrzymane w spadku, czy w ramach darowizny

W skrócie najlepiej temat ująć tak: w skupie nieruchomości możemy sprzedać każde mieszkanie, którego jesteśmy właścicielami. Nie ważne, czy kupiliśmy je od osoby prywatnej, miasta, czy dostaliśmy je w spadku lub w ramach darowizny. Doradztwo nieruchomości jest tu pomocne, jeśli chcemy się upewnić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań, niedopełnionych formalności itp. Skup nie odkupi od nas mieszkania do remontu w starym budynku, który jest już decyzją lokalnych władz przeznaczony do wyburzenia, ale już na przykład zaniedbane mieszkanie do remontu w budynku, który wciąż ma widnieć na mapach, skup nieruchomości może odkupić chętnie. Oczywiście pod warunkiem, że będzie to inwestycja opłacalna, bo jeśli nasze oczekiwania finansowe będą zbyt wysokie, możemy liczyć jedynie na klienta indywidualnego, zazwyczaj prywatnego, do tego mało zaznajomionego z rynkiem nieruchomości.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]