Strona główna » Blog » Czy każda nieruchomość posiada księgę wieczystą?

Czy każda nieruchomość posiada księgę wieczystą?

Osoby, które decydują się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego, często słyszą o tym, że powinny zapoznać się z księgą wieczystą lokalu. Jest to ogólnodostępny dokument, który opisuje stan prawny nieruchomości. Mowa tutaj nie tylko o podstawowych danych nieruchomości, czyli jej adresie, powierzchni, przeznaczeniu czy o właścicielu, ale również o hipotekach. Można się zatem z niego dowiedzieć na przykład, czy dany lokal nie jest zadłużony, dlatego tak ważne jest zapoznanie się z nim jeszcze przed zawarciem umowy przedwstępnej. Okazuje się jednak, że nie każda nieruchomość posiada księgę wieczystą. Które lokale jej nie mają i co zrobić w takim przypadku?


Które nieruchomości nie posiadają księgi wieczystej? 

 

Wiele osób, które zdecydowały się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, spotkało się z sytuacją, w której okazało się, że nieruchomość, którą były zainteresowane, nie posiadała księgi wieczystej. Wiele mieszkań, które są lokalami spółdzielczymi (czyli takie, dla których przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu) oraz mieszkania TBS nie posiadają księgi wieczystej. Kolejnym przypadkiem są nieruchomości i grunty, które zostały nabyte na mocy prawa, na przykład przez zasiedzenie albo aktem własności prawa również jej nie posiadają. Zdarza się również tak, że mieszkania z rynku pierwotnego, czyli pochodzące od dewelopera również nie posiadają księgi wieczystej. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku zwykle po zakończeniu inwestycji i oddaniu poszczególnych lokali do użytkowania, zwykle zakładana jest księga wieczysta dla każdego z nich, najczęściej dzieje się to podczas ostatecznej umowy sprzedaży.

 

Co zrobić, jeśli nieruchomość nie posiada księgi wieczystej? 

 

Decydując się na zakup domu czy mieszkania, które nie posiada księgi wieczystej, należy przede wszystkim zachować szczególną ostrożność. Warto pamiętać, że właściciel lokalu ma obowiązek dostarczyć stosowne dokumenty, które pozwolą zweryfikować informacje niezbędne do podjęcia decyzji o zakupie nieruchomości. Mowa tutaj przede wszystkim o aktach notarialnych czy postanowieniach sądowych o stwierdzeniu nabycia spadku, czy o zasiedleniu. Właściciel powinien dostarczyć również akty własności ziemi czy decyzje administracyjne o zwrocie nieruchomości. Często istotne okazują się również umowy przeniesienia własności zawierane przed naczelnikiem gminy w latach 1978–1982. Co ważne, w przypadku zakupu nieruchomości, która nie posiada księgi wieczystej, należy spisać umowę kupna-sprzedaży, która będzie zawierała oświadczenie sprzedającego, że przysługuje mu prawo własności. Powinna w nim zostać zawarta również informacja, że nieruchomość nie jest obciążona prawami wobec osób trzecich.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]