Strona główna » Blog » Czy ceny sprzedaży mieszkań podlegają negocjacjom?

Czy ceny sprzedaży mieszkań podlegają negocjacjom?

Zakup mieszkania jest jedną z ważniejszych decyzji w życiu i wiąże się z niemałym wydatkiem, a często również z koniecznością zaciągnięcia kredytu. Na wybór odpowiedniego lokalu wpływa nie tylko jego metraż, lokalizacja czy rozmieszczenie pomieszczeń, ale również cena. Z uwagi na kwoty, którymi operujemy, rozmawiając o nieruchomościach na sprzedaż, często osoby, które chcą kupić mieszkanie, próbują negocjować jego cenę. Czy ceny mieszkań podlegają negocjacjom i w jakich sytuacjach warto podjąć takie próby?


Znajomość rynku 

 

Jeśli decydując się na zakup mieszkania, planujemy podjąć próby negocjacji jego ceny, powinny być one zasadne. Czasami bowiem okazuje się, że cena lokalu jest atrakcyjna, biorąc pod uwagę jego powierzchnię, standard czy lokalizację, w związku z czym nie ma podstaw do tego, by próbować ją obniżyć. Warto natomiast zapoznać się z cenami rynkowymi i porównać ceny za metr mieszkań o  podobnym standardzie znajdujące się w okolicy. Takie porównanie zwykle pozwala na zorientowanie się, czy oferowana cena jest rozsądna i czy podjęcie prób negocjacji dotyczących jej obniżenia może przynieść jakiekolwiek skutki. Warto jednak pamiętać, że różnice w cenie za metr kwadratowy mieszkania mogą wynikać z wielu czynników. Mowa tutaj na przykład o wysokości pomieszczeń, ich rozkładem czy możliwością aranżacji wnętrz, co bywa szczególnie ważne w przypadku mieszkań pochodzących z rynku pierwotnego.

Odpowiednie argumenty 

 

Podczas negocjacji ceny, za którą oferowany jest lokal na sprzedaż, warto zwrócić uwagę na to, czy mamy ku temu odpowiednie argumenty. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego zwykle łatwiej jest znaleźć pewne mankamenty, które na przykład będą powodowały konieczność wykonania prac remontowych. Mowa tutaj na przykład o oknach, które wymagają wymiany czy o ścianach, na których widoczne są krzywizny. Często zdarza się również tak, że osoby, które interesują się kupnem mieszkań na skrajnych piętrach, próbują negocjować ich cenę. Wiele osób uważa, że zamieszkiwanie na parterze wiązać się może z mniejszym bezpieczeństwem, natomiast mieszkańcy najwyższych pięter w bloku mogą być narażeni na wyższe temperatury w okresie letnim. Argumentem do negocjacji może być również brak piwnicy lub komórki lokatorskiej, która często okazuje się przydatna do przechowywania sezonowych rzeczy, szczególnie dla osób, które decydują się na kupno niewielkiego mieszkania. Warto jednak pamiętać, że próby negocjacji ceny mieszkania powinny być przemyślane. Czasami zdarza się tak, że cena oferowanego lokalu jest już atrakcyjna i biuro nieruchomości nie zgodzi się na jej obniżenie, co nie oznacza, że nie warto brać pod uwagę kupna takiego mieszkania. 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]