Strona główna » Blog » Co wybrać – bliźniak, szeregówka czy dom wolnostojący?

Jaki dom wybrać?

Podczas przeglądania ofert domów na sprzedaż, natrafiamy na różne rodzaje nieruchomości, takie jak domy wolnostojące, bliźniaki i domy szeregowe. Każdy z tych typów ma swoje własne cechy i zalety, ale także pewne wady. Przed dokonaniem zakupu istotne jest zrozumienie tych różnic i zidentyfikowanie, które z nich najlepiej odpowiadają naszym potrzebom. Przyjrzyjmy się zatem, czym charakteryzują się poszczególne typy nieruchomości oraz jakie są ich zalety i wady.


Dom wolnostojący – tradycja i prywatność

Dom wolnostojący ma wiele zalet, ale jedną z najważniejszych jest szeroki wybór projektów. Możesz wybrać dom parterowy, z poddaszem użytkowym lub dwupiętrowy, dopasowując układ wnętrza do potrzeb swoich i rodziny. Jako jedyny właściciel domu i przylegającej działki, masz pełną swobodę w kwestii zagospodarowania terenu i nie musisz brać pod uwagę opinii innych, oprócz przepisów prawa. Niestety, mimo tych licznych zalet, domy wolnostojące mają również pewne wady, z których jedną z najpoważniejszych są wysokie koszty. Bez względu na to, czy kupujesz dom, czy budujesz go na wybranej działce, koszty będą znacznie wyższe niż w przypadku domu bliźniaczego lub domu w zabudowie szeregowej

Szeregowiec – tania alternatywa dla domu wolnostojącego 

Jest to rozwiązanie, które coraz częściej jest wybierane przez młode rodziny, które dopiero budują swoją pozycję finansową. Decydując się na segment, zyskujemy więcej przestrzeni i swobody w porównaniu do bloku lub kamienicy. Posiadając ogródek, mamy o wiele więcej możliwości zagospodarowania i wykorzystania go niż w przypadku balkonu w bloku. Bez wątpienia, jedną z zalet zabudowy segmentowej są niższe koszty ogrzewania. Połączone ze sobą budynki współgrzeją się i ograniczają utratę ciepła na zewnątrz. 

Dom bliźniak – złoty środek? 

Dom bliźniak może okazać się zdecydowanie tańszy niż dom wolnostojący. Wybierając tę formę nieruchomości, na przykład razem z innym członkiem rodziny, można podzielić koszty związane z zakupem działki i innymi formalnościami. Budynki tego typu mogą być wyposażone w ogródki lub tarasy po przeciwnych stronach, co zwiększa komfort mieszkańcówMimo licznych zalet, domy bliźniacze posiadają również pewne wady. Osoby decydujące się na budowę takiej nieruchomości muszą się liczyć z pewnymi niedogodnościami, takimi jak hałas dochodzący zza ściany czy konieczność tolerowania obecności sąsiadów organizujących grillowanie na sąsiedniej posesji. Problemy mogą również wynikać w przypadku remontów, takich jak wymiana dachu czy odnowienie elewacji budynku. Inwestowanie w dom bliźniak również ogranicza możliwość rozbudowy nieruchomości.

 


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]