Strona główna » Blog » Co wpływa na wysokość rat kredytu mieszkaniowego?

Co wpływa na wysokość rat kredytu mieszkaniowego?

Zakup własnego mieszkania to marzenie wielu osób. Jednak często, aby je spełnić, konieczna jest decyzja o kredycie na mieszkanie. Na pozytywne rozpatrzenie wniosku przez bank wpływa wiele kryteriów. Aby otrzymać kredyt, należy przede wszystkim wykazać stabilne źródło dochodu. Dla kredytobiorców niezwykle ważne jest też, jaka będzie wysokość raty kredytu mieszkaniowego, ponieważ musi być on w stanie przeznaczać tę kwotę z miesięcznego budżetu. Wysokość raty kredytu zależy od wielu czynników. Co na nią wpływa?


Oprocentowanie kredytu


Decydując się na kredyt na mieszkanie, często słyszymy o oprocentowaniu kredytu. Składa się na nie stopa procentowa oraz marża banku, które są od siebie zależne. Ich wysokość wpływa na wzrost lub spadek raty, choć najczęściej marża jest wartością stałą. Czasami zdarza się tak, że banki oferują marżę promocyjną, która przekłada się na zmniejszenie kosztów comiesięcznych opłat kredytobiorcy. Przed podjęciem rozmów w banku warto zastanowić się nad tym, jak wyglądają comiesięczne opłaty mieszkaniowe, inne zobowiązania (na przykład kredyty lub raty) czy wydatki na codzienne potrzeby, takie jak na przykład jedzenie. Czasami okazuje się, że po odjęciu tych wszystkich kwot i zapłacie kredytu mieszkaniowego, budżet ledwie się dopnie. W takim wypadku bezpieczniej będzie poszukać innego rozwiązania i na przykład wydłużyć okres spłaty zobowiązania, ponieważ zazwyczaj będzie się to wiązało ze zmniejszeniem miesięcznej wysokości raty kredytu mieszkaniowego.

 

Wysokość WIBOR 


Decydując się na zaciągnięcie kredytu na zakup mieszkania, należy wziąć pod uwagę również stawkę WIBOR, ponieważ od niej zależy zmiana wysokości stopy procentowej kredytu czy wysokości raty. Jej zmiana wynika z wysokości stopy procentowej, po jakiej banki udzielają pożyczek dla innych  banków na określony okres kredytowania. Istotne jest wnikliwe zapoznanie się z umową kredytową, ponieważ opisane jest w niej, co jaki okres stawka WIBOR będzie wyliczana. Warto wspomnieć, że niektóre banki proponują stałą stawkę na pierwsze dwa lub pięć lat spłaty kredytu, co może okazać się korzystne, ponieważ trudno jest przewidzieć, ile będzie wynosiła stawka WIBOR w kolejnych latach. W naszym biurze nieruchomości współpracujemy z wieloma bankami, więc jesteśmy w stanie pomóc naszym Klientom w wyborze takich rozwiązań, które będą dla nich najkorzystniejsze i bezpieczne.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]