Strona główna » Blog » Co musisz wziąć pod uwagę zanim zaczniesz szukać nowego mieszkania?

Co musisz wziąć pod uwagę zanim zaczniesz szukać nowego mieszkania?

Chociaż o wyborze mieszkania często decydują względy finansowe, przyszli nabywcy nie powinni sugerować się wyłącznie dostępnym budżetem. Pamiętajmy, że na poczucie zadowolenia z późniejszego mieszkania wpływa bardzo wiele czynników, takich jak m.in. lokalizacja, metraż, dodatkowe udogodnienia, rozkład pomieszczeń itd.

W tym artykule chcielibyśmy podpowiedzieć, na jakie kwestie zwrócić uwagę, wybierając idealne oferty mieszkań.


 

Szukasz mieszkania? Zastanów się dobrze, czego potrzebujesz

Wspomnieliśmy o kwestiach finansowych, więc na chwilę do nich powrócimy. W tym przypadku mamy dwie możliwości: zakup mieszkania z rynku wtórnego lub od dewelopera. Teoretycznie wydaje się, że pierwsza opcja jest tańsza, ale nie zawsze jest to prawda. Często okazuje się, że remont pochłonie znacznie więcej niż wydalibyśmy na zakup mieszkania w stanie deweloperskim i późniejsze wykończenie. Chociaż mieszkania w starszych kamienicach zwykle znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach w centrum i zapewniają duży metraż, nie zawsze stanowią strzał w dziesiątkę pod względem finansowym. Warto też pamiętać, że nowoczesne osiedla deweloperskie zapewniają wiele dodatkowych udogodnień, takie jak np. zabezpieczone parkingu, tarasy, osiedle monitorowane itd. Ich cena może być nieco wyższa, ale zawsze można ją negocjować.

Koniecznie należy wziąć pod uwagę liczbę osób, które będą żyły w mieszkaniu. Przyszli rodzice muszą uwzględnić również potrzeby swoich pociech. Właściciele zwierząt domowych także powinni zastanowić się, jak ich pupil będzie sobie radził na danej przestrzeni. Osoby pracujące w domu być może będą potrzebować dodatkowego kąta na biuro, co także trzeba uwzględnić podczas poszukiwań własnego lokum. Od tego zależy, czy powinniśmy poszukiwać mieszkań 2-pokojowych, 3-pokojowych lub wyposażonych w większą liczbę pomieszczeń, a być może nawet dwukondygnacyjnych.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważną kwestią jest odpowiednia lokalizacja. Od tego będą zależeć nasze codzienne dojazdy do pracy, szkoły, sklepów czy do centrum miasta. Warto zastanowić się, czy bardziej zależy nam na terenach zielonych czy też bliskości z centrum. Warto zwrócić uwagę na drogi dojazdowe i ewentualne natężenie ruchu, przystanki autobusowe, bliskość do przedszkoli, szkół, sklepów, szpitali, aptek, poczty, salonów urody, banków i szeregu innych obiektów, z których zwykliśmy często korzystać.