Strona główna » Blog » Co cechuje działkę rekreacyjną?

Co można wybudować na działce rekreacyjnej?

Działka za miastem to miejsce wypoczynku i relaksu na łonie natury. Można na niej spędzać czas z najbliższymi, dbać o rośliny z rodziną lub rozmawiać z przyjaciółmi. Działki rekreacyjne często znajdują się niedaleko akwenów wodnych, lasów czy też na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych w miastach, czy na jego obrzeżach. Dowiedz się, czym jest działka rekreacyjna oraz co można na niej wybudować.


Czym jest działka rekreacyjna?

Choć polskie prawo nie definiuje jednoznacznie, czym jest działka rekreacyjna, w ogólnie przyjętej definicji uznaje się, że jest to teren z przeznaczeniem na zabudowę letniskową. Jej obszar przeznaczony jest z założenia pod budownictwo rekreacyjne. Wyróżnić możemy działki znajdujące się na obszarze ROD, a także te samodzielne. Warto zaznaczyć, że pierwsze z nich należą do Skarbu Państwa, stowarzyszeń lub samorządów, podczas gdy te drugie są najczęściej prywatną własnością.

Zalety działek rekreacyjnych

Wiele osób marzy o własnym kawałku ziemi, jednak nie każdy ma możliwość czy ochotę, aby na co dzień mieszkać w domu jednorodzinnym. Dla tych, którzy żyją w blokach, wieżowcach czy kamienicach świetną alternatywą dla wielu sąsiadów w okolicy i niewielkiego balkonu mogą okazać się działki rekreacyjne. Pozwalają one zdystansować się od codziennych problemów i odpocząć w okolicznościach przyrody. Kiedy zdecydujemy się wybudować na niej altanę lub domek mogą również stanowić miejsce weekendowych wypadów. Jednak czy zawsze można wybudować na takiej działce budynek? Jaki powinien on być?

Co można wybudować na działce rekreacyjnej?

Temat ten jest dość nieostry co wynika z faktu, że nasze prawo nie przewiduje jasnej definicji działki rekreacyjnej. Z założenia jest to jednak teren przeznaczony do rekreacji, a nie stałego pobytu, dlatego wybudowanie tam całorocznego domu nie zawsze jest możliwe. Jeśli jednak chcemy stworzyć budynek bez pozwolenia na działce tego typu ważne, aby pamiętać, by nie przekraczał on powierzchni 35 mkw i był maksymalnie jeden na powierzchni 500 mkw.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]